Hammond 1590WPFLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 153x82x50 Black
MPN
1590WPFLBK
Taiwan
View Full Product Range (29)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Watertight diecast black aluminium alloy box with flanged lid from Hammond, measuring 153 x 82 x 50mm, suitable for housing electronic instruments.
  • Flanged lid allows for easy mounting
  • Painted black
  • Screws for securing lid included
  • Self-adhesive silicon gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Manufacturer's part: 1590WPFLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 153mm
Enclosure Width 82mm
Enclosure Height 50mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W