Hammond 1590WNFLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 121x66x40 Black
MPN
1590WNFLBK
Taiwan
View Full Product Range (29)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
14 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Watertight diecast black aluminium alloy box with flanged lid from Hammond, measuring 121 x 66 x 40mm, suitable for housing electronic instruments.
  • Flanged lid allows for easy mounting
  • Painted black
  • Screws for securing lid included
  • Self-adhesive silicon gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Manufacturer's part: 1590WNFLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 121mm
Enclosure Width 66mm
Enclosure Height 40mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W