Hammond 1590WNBK Watertight Diecast Enclosure 121 x 66 x 40 Black
MPN
1590WNBK
Taiwan
View Full Product Range (29)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
This Hammond 1590WNBK enclosure measures 121 x 66 x 40mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond 1590W Series
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 121mm
Enclosure Width 66mm
Enclosure Height 40mm
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W