Hammond 1590WG2FLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 100 x 50 x 31 Black
MPN
1590WG2FLBK
Taiwan
View Full Product Range (31)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Watertight diecast black aluminium alloy box with flanged lid from Hammond, measuring 100 x 50 x 31mm, suitable for housing electronic instruments.
  • Flanged lid allows for easy mounting
  • Painted black
  • Screws for securing lid included
  • Self-adhesive silicon gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Hammond type 1590WG2FLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 100mm
Enclosure Width 50mm
Enclosure Height 31mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Material Diecast aluminium
Series 1590W