Hammond 1590WG2BK Watertight Diecast Enclosure 100 x 50 x 31 Black
MPN
1590WG2BK
Taiwan
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stockBack-order availability date - 23/06/2026
This Hammond 1590WG2BK enclosure measures 100 x 50 x 31mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond type 1590WG2BK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 100mm
Enclosure Width 50mm
Enclosure Height 31mm
Material Diecast aluminium
Series 1590W