Hammond 1551USB3GY Miniature Plastic USB Enclosure 65x30x15.5 Grey
MPN
1551USB3GY
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
USA
View Full Product Range (15)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
The Hammond 1551USB3GY is a 63 x 30 x 15.5mm USB enclosure moulded in UL94-HB rated black ABS. It is ideally suited for housing a dongle or mounting a small printed circuit board that incorporates a USB connector.
  • Size: 65 x 30 x 15.5mm
  • Colour: grey (RAL 7035)
  • Satin texture finish
  • Cover recess for easy label installation
  • Ideally suited to dongles or mounting small printed circuit boards with USB connectors
  • Moulded in UL94-HB rated ABS plastic
  • Complete with lid and 2 self-tapping black screws
  • 4 PCB standoffs moulded into interior
  • To secure PCBs use self tapping No. 2 x 3/16in. screws
  • IP54 protection rating
  • Hammond type 1551USB3GY
Note: USB connectors not included.
Hammond enclosure modification
Type USB Enclosures
Material ABS
Enclosure Length 65mm
Enclosure Width 30mm
Enclosure Height 15.5mm