Hammond 1457L1202E Extruded Enclosure RFI Flanged 120 x 104 x 32mm Clear IP54
MPN
1457L1202E
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Canada
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
  • Natural anodised aluminium enclosure
  • Size: 120 x 104 x 32mm
  • Supplied with panel mounting flanges for securing to wall or shelf
  • Internal horizontal slots extruded into the enclosure body for mounting PCBs
  • Conductive gasket provides protection against RFI/EMI
  • Die-cast aluminium end caps
  • Supplied complete with fixing screws, O rings, and self-adhesive feet
  • End panels are black on all models
  • Manufacturer's part 1457L1202E
Hammond enclosure modification
Type Shielded enclosure
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 104mm
Enclosure Height 32mm