Hammond 1455T1201BK Extruded Enclosure 120X165X52 Black Anodise
MPN
1455T1201BK
Brand
Hammond
EAN-13
Out of stockBack-order availability date - 22/06/2026
  • Rugged body constructed from extruded aluminium with a minimum thickness of 1.5 mm
  • Extruded body includes a slide removable belly plate
  • Choice of either clear or black anodised finish
  • 2 aluminium end panels
  • Black ABS plastic bezels
  • Rubber feet included
Enclosure Length 165mm
Enclosure Width 52mm
Enclosure Height 120mm