Hammond 1455NS1201 Extruded Enclosure 103 X 103 X 120 Clear Anodise
MPN
1455NS1201
Brand
Hammond
EAN-13
Canada
View Full Product Range (12)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
  • Rugged body constructed from extruded aluminium with a minimum thickness of 1.5 mm
  • Extruded body includes a slide removable belly plate
  • Choice of either clear or black anodised finish
  • 2 aluminium end panels
  • Black ABS plastic bezels
  • Rubber feet included
Enclosure Length 103mm
Enclosure Width 120mm
Enclosure Height 103mm