Hammond 1455KHD1601BK Extruded Enclosure Heat Dissipative 160 x 86 x 51 Black
MPN
1455KHD1601BK
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Canada
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
  • Black anodised finish
  • Size (L x W x H) 160 x 86 x 51mm
  • Internal horizontal slots extruded into the enclosure body
  • Sliding removable belly plate for easy mounting of components or equipment
  • Rugged body constructed from extruded aluminium
  • Two removable mounting flanges and aluminium end plates
  • Can be mounted easily to wall, shelf or desk
  • Supplied complete with colour-matched end panel fixing screws
  • Manufacturer's part 1455KHD1601BK
Hammond enclosure modification
Type Heat Sink Enclosures
Enclosure Length 160mm
Enclosure Width 86mm
Enclosure Height 51mm