Hammond 1455B1202BK Aluminium Enclosure Slimline 120x71.7x19mm Black
MPN
1455B1202BK
Canada
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Extruded black aluminium enclosure from the Hammond 1455 Series, 1.5mm thick, 120mm length, 71.7mm width, 19mm height, designed to house PC boards or for equipment interfacing.
PC boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Sized for standard Eurocards
  • Rugged body constructed from extruded aluminium
  • Two easy to machine solid ABS plastic end panels with integral bezel
  • Extruded, anodised aluminium body
  • All hardware and rubber feet included
  • Manufacturer's part 1455B1202BK
Hammond enclosure modification
Type General purpose extruded aluminium
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 71.7mm
Enclosure Height 19mm