Hammond 1455A1202RD Aluminium Enclosure 100 x 70 x 12mm Red
MPN
1455A1202RD
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Canada
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Extruded red aluminium enclosure from the Hammond 1455 Series, 1.5mm thick, 120mm length, 70mm width, 12mm height, designed to house PC boards or for equipment interfacing.
PC boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Sized for standard Eurocards
  • Rugged body constructed from extruded aluminium
  • Two easy-to-machine solid ABS plastic end panels
  • Extruded, anodised aluminium body
  • All hardware and rubber feet included
  • Manufacturer's part 1455A1202RD
Hammond enclosure modification
Type General purpose extruded aluminium
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 71.7mm
Enclosure Height 12mm