GNB Sonnenschein NGSO120017HS0BA dry fit Solar Battery 12V 17Ah VRLA Gel
MPN
NGSO120017HS0BA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Portugal
Discontinued
The GNB Sonnenschein NGSO120017HS0BA is a 12 V, 17 Ah VRLA gel battery with dimensions of 181 x 167 x 76 mm, equipped with an M5 connector. It is designed for solar energy systems, making it ideal for buffering and storing energy in solar lighting and other solar-powered applications. The dry fit S12/17 G5 model ensures reliable performance and long service life in various solar accessories and generators.
Type Solar light battery (rechargeable)
Capacity 17Ah
Nominal Voltage 12V
Terminal Type M5 Connector
Dimensions 181 x 167 x 76mm
Chemistry Valve Regulated Lead Acid
Cyclic / standby Standby
Depth 76mm
Height 167mm
Misc Attribute dryfit S12/17 G5
Rechargeable Yes
Weight 6.1kg
Width 181mm