GNB Sonnenschein NGA4120012HS0RA A412/12 VRLA 12V 12Ah Gel Battery 181x157x76mm
Image Representative of Range
MPN
NGA4120012HS0RA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Portugal
  • Free UK shipping available
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
The GNB Sonnenschein A412/12 SR is a maintenance-free VRLA gel battery with dimensions of 181 x 157 x 76 mm and a capacity of 12 Ah at 12 V. Featuring a 6.35 mm blade terminal, this lead acid battery is ideal for backup power applications and renewable energy systems. Its reliable design ensures consistent performance in a variety of settings.
Type VRLA
Capacity 12Ah
Nominal Voltage 12V
Terminal Type F2 Faston Tab 6.35mm
Dimensions 181 x 157 x 76mm
Chemistry Valve Regulated Lead Acid
Cyclic / standby Standby
Depth 76mm
Height 157mm
Misc Attribute A412/12 SR
Rechargeable Yes
VDS certification No
Weight 5.6kg
Width 181mm