Gerth PTG386002 PCB Mount Transformer 230V to 2x30V AC 3.60VA 60mA
Image Representative of Range
MPN
PTG386002
4 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTG386002 is a PCB mount transformer designed for automation projects. It features a primary voltage of 1 x 230 V and dual secondary voltages of 2 x 30 V AC, with a power rating of 3.60 VA and a current of 60 mA. This transformer is ideal for use in printed circuit boards where space and efficiency are critical.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 30 V AC
Power Rating 3.60VA
Number of Outputs 2
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 34 x 41 x 29 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 29mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 34mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 60mA
Weight 152g
Width 41mm