Gerth PTG381501 PCB Mount Transformer 230V/15V AC 3.60VA 240mA
Image Representative of Range
MPN
PTG381501
4 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTG381501 is a PCB mount transformer designed for converting 230 V to 15 V AC, delivering 3.60 VA and 240 mA. Manufactured for efficiency, this transformer is suitable for integration in automation and various electronic applications. It is ideal for use on printed circuit boards where space is a premium.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 15 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 34 x 41 x 29 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 29mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 34mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 240mA
Weight 152g
Width 41mm