Gerth PTG381201 PCB Mount Transformer 230V to 12V 3.60VA 300mA
Image Representative of Range
MPN
PTG381201
2 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTG381201 is a PCB mount transformer designed with an input of 230 V and an output of 12 V AC, providing 3.60 VA of power at 300 mA. This transformer is ideal for integration in printed circuit boards within automation systems. Typical applications include power distribution in electronic devices and small-scale automation projects.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 12 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 34 x 41 x 29 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 29mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 34mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 300mA
Weight 152g
Width 41mm