Gerth PTF423002 PCB Mount Transformer 1x230V 2x15V 8VA 266mA
Image Representative of Range
MPN
PTF423002
9 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTF423002 is a PCB mount transformer with primary voltage of 230 V and dual secondary voltages of 15 V AC, offering a power rating of 8 VA and a current of 266 mA. This transformer is ideal for use in automation and printed circuit board applications. It is designed for reliability in compact electronic systems.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 15 V AC
Power Rating 8VA
Number of Outputs 2
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 38 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 38mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 266mA
Weight 250g
Width 45mm