Gerth PTF421501 PCB Mount Transformer 230V to 15V AC 8VA 533mA
Image Representative of Range
MPN
PTF421501
80 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTF421501 is a PCB mount transformer designed with a primary voltage of 230 V and a secondary voltage of 15 V AC, delivering 8 VA and 533 mA. Manufactured by Gerth, it features a compact design suitable for integration onto printed circuit boards. This transformer is ideal for applications in automation systems requiring reliable power conversion.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 15 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 38 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 38mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 533mA
Weight 250g
Width 45mm