Gerth PTB421801 PCB Mount Transformer 230V/18V AC 5.60VA 311mA
Image Representative of Range
MPN
PTB421801
3 in stock, despatched in 4 working days
The Gerth PTB421801 is a PCB mount transformer with 230 V primary and 18 V AC secondary, providing 5.60 VA at 311 mA. It is ideal for use in automation and other electronics that require reliable power transformation on a printed circuit board. This transformer is suitable for compact and efficient power solutions.
Type PCB mount transformer
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 1 x 18 V AC
Connection Soldering
Dimensions (L x W x H) 38 x 45 x 32 mm
Frequency 50 - 60Hz
Height 32mm
Input Voltage 1 x 230 V
Length 38mm
Max. ambient temperature +70°C
Number of Inputs 1
Output Current 311mA
Weight 192g
Width 45mm