Garo GS8EV40PME 40A Type A RCBO + SPD PME FAULT DETECTION UNIT
MPN
GS8EV40PME
Brand
Garo
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Discontinued
The Garo GS8EV40PME 40A Type A RCBO + SPD PME FAULT DETECTION UNIT protects against an electric shock in a single-phase installation. This is provided by a device that electrically disconnects the vehicle from the live conductors of the supply and from protective earth in accordance with Regulation 543.3.3.101(ii).
Closing or resetting of the device shall be possible only if the voltage between line and neutral conductors is in the range 207 to 253 V rms.
For EV chargers with DC leakage protection
Warranty (Mechanical Components) 5 Years
Warranty (Electronic Components) 2 Years
  • Rated current: 40A
  • Rated voltage: 230 V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Rated Conditional Short Circuit: Annex ZB: 16kA rms at 250V
  • Main Device: 40A RCBO Type A
  • Additional Devices: PME Fault detection
  • Operation: 213V - 253V (4 seconds)
  • Degree of protection: IP40
  • Total number of ways: 8
  • Total Number of free ways: 0
  • Height (H): 235mm
  • Width (W): 197mm
  • Depth (D): 110mm
  • Ambient temperature (C): -25 to +55
  • Storage temperature (C): -35 to +55
  • Terminals: 25mm
  • Material: Metal
  • Standard: EN 61439-3
  • Compliance: BS 7671
  • Current Rating 40A
    Build Type Pre-configured connection centre
    Main Incoming Supply Single-phase (230V)