Garo GC6EV40PME 40A EV CU with Type A RCBO and PME Fault Detection IP65
MPN
GC6EV40PME
Brand
Garo
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
The Garo GCEV40PME 40A EV CU with Type A RCBO and PME Fault Detection IP65 offers protection against electric shock in a single phase installation which is provided by a device that electrically disconnects the vehicle from the live conductors of the supply and from protective earth in accordance with Regulation 543.3.101.
This product includes an upgraded RCBO that is suitable for EVs with 100kW / 110kW batteries.
Warranty (Mechanical Components) 5 Years
Warranty (Electronic Components) 2 Years
Rated Current40A
Rated voltage230 V AC
Frequency50/60 Hz
Rated Conditional Short Circuit (Icc)Annex ZB: 16kA rms at 250V
Main Device40A RCBO Type A
Additional DevicesPME Fault detection
Operation207V - 253V (4 seconds)
Degree of protectionIP65
Total number of ways6
Height..mm (H) 231
Width..mm (W)202
Depth..mm (D) 113
Ambient temperature (C)-25>+55
Storage temperature (C)-35>+55
Terminals25mm
MaterialMetal
StandardEN 61439-3
Compliance BS 7671
Current Rating 40A
IP Rating IP65 (Outdoor)
Voltage Rating Single-phase (230V)