Finder 7H.51.8.230.0400 Heater 110-230V 400W 93.1x88.2x98.7mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7H.51.8.230.0400
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
19 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7H.51.8.230.0400 is an electrical enclosure heater designed for switchboards with a power capacity of 400 W at 110 - 230 V. Measuring 93.1 x 88.2 x 98.7 mm, it is a compact solution ideal for maintaining optimal functioning by preventing condensation and ensuring a stable temperature within electrical enclosures. Typical applications include use in control cabinets and other industrial settings where temperature regulation is essential.
Type Heater
Connection Spring-loaded terminal
Continuous heating power at 10 °C 400W
Degree of protection (IP) IP20
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth 41mm
Dimensions (L x W x H) 93.1 x 88.2 x 98.7 mm
Height 98.7mm
Length 93.1mm
Max. operating voltage 230V
Min. operating voltage 110V
Mounting DIN rail
Operating Voltage 110 - 230 V
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
Power 400W
Rated power N/A
Voltage type AC
Width 88.2mm