Finder 7H.51.0.230.0150 Heater 110-230V 150W 218x63x70mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7H.51.0.230.0150
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Finder 7H.51.0.230.0150 heater is an electrical enclosure heater that operates at 110 - 230 V and provides 150 W of power. It has dimensions of 218 x 63 x 70 mm, making it suitable for compact spaces within switchboards. This heater is typically used to prevent condensation and maintain optimal operating temperatures in electrical enclosures.
Type Heater
Connection Screw terminal
Continuous heating power at 10 °C 150W
Degree of protection (IP) IP20
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth 63mm
Dimensions (L x W x H) 218 x 63 x 70 mm
Height 70mm
Length 218mm
Max. operating voltage 230V
Min. operating voltage 110V
Mounting DIN rail
Operating Voltage 110 - 230 V
Operating voltage AC 50 Hz 110 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 110 - 230V
Operating voltage DC 110 - 230V
Power 150W
Rated power N/A
Voltage type AC/DC
Width 63mm