Finder 7H.51.0.230.0100 Heater 110-230V 100W 218x63x70mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7H.51.0.230.0100
View Full Product Range (6)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
23 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7H.51.0.230.0100 is a switchboard heater operating at 110 - 230 volts and delivers 100 watts of power. Measuring 218 x 63 x 70 mm, it is designed to provide efficient heating within electrical enclosures. Typical applications include maintaining optimal temperatures in switchboards to prevent condensation and ensure the reliable operation of electrical components.
Type Heater
Connection Screw terminal
Continuous heating power at 10 °C 100W
Degree of protection (IP) IP20
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth 63mm
Dimensions (L x W x H) 218 x 63 x 70 mm
Height 70mm
Length 218mm
Max. operating voltage 230V
Min. operating voltage 110V
Mounting DIN rail
Operating Voltage 110 - 230 V
Operating voltage AC 50 Hz 110 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 110 - 230V
Operating voltage DC 110 - 230V
Power 100W
Rated power N/A
Voltage type AC/DC
Width 63mm