Finder 7H.51.0.230.0050 Heater 110-230V 50W 125x41x41mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7H.51.0.230.0050
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 7 weeks
The Finder 7H.51.0.230.0050 is a compact heater designed for electrical enclosure applications, offering 50 W of power output at 110 - 230 V. With dimensions of 125 x 41 x 41 mm, it efficiently maintains optimal temperature within switchboard and electrical enclosures. Ideal for preventing condensation and ensuring reliable performance of electronic components.
Type Heater
Connection Screw terminal
Continuous heating power at 10 °C 50W
Degree of protection (IP) IP20
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth 41mm
Dimensions (L x W x H) 125 x 41 x 41 mm
Height 41mm
Length 125mm
Max. operating voltage 230V
Min. operating voltage 110V
Mounting DIN rail
Operating Voltage 110 - 230 V
Operating voltage AC 50 Hz 110 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 110 - 230V
Operating voltage DC 110 - 230V
Power 50W
Rated power N/A
Voltage type AC/DC
Width 41mm