Finder 7H.51.0.230.0025 Heater 110-230V 25W 125x41x41mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7H.51.0.230.0025
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (6)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
16 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7H.51.0.230.0025 is an electrical enclosure heater designed to operate at 110 - 230 V with a power output of 25 W. Its compact dimensions of 125 x 41 x 41 mm make it suitable for use in confined spaces such as switchboards. This heater is ideal for preventing condensation and maintaining adequate operating temperatures in electrical enclosures.
Type Heater
Connection Screw terminal
Continuous heating power at 10 °C 25W
Degree of protection (IP) IP20
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth 41mm
Dimensions (L x W x H) 125 x 41 x 41 mm
Height 41mm
Length 125mm
Max. operating voltage 230V
Min. operating voltage 110V
Mounting DIN rail
Operating Voltage 110 - 230 V
Operating voltage AC 50 Hz 110 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 110 - 230V
Operating voltage DC 110 - 230V
Power 25W
Rated power N/A
Voltage type AC/DC
Width 41mm