Finder 7F.50.9.024.1020 Enclosure fan 24V DC 4W low-noise EMC 114x114x41mm
Image Representative of Range
MPN
7F.50.9.024.1020
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.50.9.024.1020 enclosure fan operates at 24 V DC with a power consumption of 4 W. It is designed to fit within dimensions of 114 x 114 x 41 mm, making it ideal for electrical and switchboard ventilation. This fan helps maintain optimal temperature control within enclosures.
Type Enclosure fan
Dimensions (W x H x D) 114 x 114 x 41 mm
Air Flow 24m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 35dBA
Power Rating 160mA
Colour Grey
Depth 41mm
Height 114mm
IP Rating IP54
Lifespan (At 25 °C) 50 000h
Max. temperature +70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 1
Temperature Range -10 - +70°C
Width 114mm