Finder 7F.21.8.120.5700 Fan Enclosure 120V 110W 320x320x132.2mm 1pc
Image Representative of Range
MPN
7F.21.8.120.5700
Available to back order
The Finder 7F.21.8.120.5700 Enclosure Fan operates at 120 V and 110 W, with dimensions of 320 x 320 x 132.2 mm. It is designed for electrical enclosure and switchboard ventilation to ensure optimal temperature control. Ideal for maintaining efficient thermal management in industrial environments.
Type Enclosure fan
Voltage 120V
Dimensions (W x H x D) 320 x 320 x 132.2 mm
Air Flow 660m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 72dB
Power Rating 920mA
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 132.2mm
EMC-version false
Height 320mm
IP Rating IP54
Max. temperature 70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 5
Mounting method Snap mounting
Noise emission 72dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 120 - 120V
Operating voltage AC 60 Hz 120 - 120V
RAL-number 7035
Rated power 140W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 700m³/h
Width 320mm