Finder 7F.20.9.024.3100 Enclosure fan 7W 209x209x71.2mm quiet efficient
Image Representative of Range
MPN
7F.20.9.024.3100
4 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.9.024.3100 is a high-performance enclosure fan designed to deliver 7 W of power, measuring 209 x 209 x 71.2 mm. It is ideal for electrical enclosure ventilation and switchboard temperature control. Typically used in industrial applications, this fan ensures efficient cooling and sustained operation of electrical systems.
Type Enclosure fan
Voltage 24 V DC (max)
Dimensions (W x H x D) 209 x 209 x 71.2 mm
Air Flow 100m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 45dB
Power Rating 0.32A
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 71.2mm
EMC-version false
Height 209mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 3
Mounting method Snap mounting
Noise emission 45dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage DC 24 - 24V
RAL-number 7035
Rated power 7W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type DC
Volume flow, freeblowing 100m³/h
Width 209mm