Finder 7F.20.9.024.2055 Enclosure fan 7W 155x155x57.2mm quiet easy maintenance
Image Representative of Range
MPN
7F.20.9.024.2055
19 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.9.024.2055 is an enclosure fan rated at 7 W and designed to enhance ventilation in electrical enclosures. It measures 155 x 155 x 57.2 mm, making it suitable for compact spaces. Typical applications include switchboard ventilation and temperature control.
Type Enclosure fan
Voltage 24 V DC (max)
Dimensions (W x H x D) 155 x 155 x 57.2 mm
Air Flow 55m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 46dB
Power Rating 0.32A
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 57.2mm
EMC-version false
Height 155mm
IP Rating IP54
Lifespan 50000
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +55°C
Min. temperature -15°C
Misc Attribute 2 3
Mounting method Snap mounting
Noise emission 46dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage DC 24 - 24V
RAL-number 7035
Rated power 7W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type DC
Volume flow, freeblowing 55m³/h
Width 155mm