Finder 7F.20.8.230.5700 Enclosure fan 230V 106W 320x320x132.2mm
Image Representative of Range
MPN
7F.20.8.230.5700
View Full Product Range (21)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.8.230.5700 is an enclosure fan operating at 230 V and 106 W, with dimensions measuring 320 x 320 x 132.2 mm. This product is designed for electrical enclosure and switchboard ventilation, assisting in temperature control. The fan is typically used in environments requiring efficient air circulation to maintain optimal equipment performance.
Type Enclosure fan
Voltage 230V
Dimensions (W x H x D) 320 x 320 x 132.2 mm
Air Flow 660m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 72dB
Power Rating 460mA
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 132.2mm
EMC-version false
Height 320mm
IP Rating IP54
Max. temperature 70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 5
Mounting method Snap mounting
Noise emission 72dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 110W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 700m³/h
Width 320mm