Finder 7F.20.8.230.5550 Enclosure fan 230V 76W 320x320x131.5mm
Image Representative of Range
MPN
7F.20.8.230.5550
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 7F.20.8.230.5550 is a 230 V, 76 W enclosure fan designed for switchboard ventilation and temperature control. Its dimensions are 320 x 320 x 131.5 mm, making it suitable for compact electrical enclosures. This fan is typically used to improve airflow and maintain optimal temperatures in switchboards and other electrical enclosures.
Type Enclosure fan
Voltage 230V
Dimensions (W x H x D) 320 x 320 x 131.5 mm
Air Flow 550m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 75dB
Power Rating 340mA
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 131.5mm
EMC-version false
Height 320mm
IP Rating IP54
Max. temperature 70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 5
Mounting method Snap mounting
Noise emission 75dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 230 - 230V
Operating voltage AC 60 Hz 230 - 230V
RAL-number 7035
Rated power 76W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 550m³/h
Width 320mm