Finder 7F.20.8.120.5550 Enclosure fan 120V 75W 320x320x131.5mm 1pc
MPN
7F.20.8.120.5550
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
The Finder 7F.20.8.120.5550 enclosure fan operates at 120 V and 75 W, with dimensions of 320 x 320 x 131.5 mm, designed for efficient electrical enclosure ventilation. Manufactured by Finder, it is ideal for controlling temperature within switchboards. This fan helps maintain optimal performance of electrical components by ensuring proper ventilation.
Type Enclosure fan
Voltage 120V
Dimensions (W x H x D) 320 x 320 x 131.5 mm
Air Flow 550m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 75dB
Power Rating 660mA
Air circulator true
Built as slide-in ventilator true
Colour White
Degree of protection (IP) IP54
Degree of protection (NEMA) 12
Depth 131.5mm
EMC-version false
Height 320mm
IP Rating IP54
Max. temperature 70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute 2 5
Mounting method Snap mounting
Noise emission 75dB(A)
Number of fans 1
Operating voltage AC 50 Hz 120 - 120V
Operating voltage AC 60 Hz 120 - 120V
RAL-number 7035
Rated power 75W
Roof ventilator false
Suitable for 19 inch rack mounting false
Suitable for wall built-in true
Voltage type AC
Volume flow, freeblowing 550m³/h
Width 320mm