Finder 6M.TB.9.024.1200 energy transducer 100A-800V AC Modbus RS485
Image Representative of Range
MPN
6M.TB.9.024.1200
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Italy
View Full Product Range (3)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back order
Type Energy transducer
Accuracy Class 0.5 %
Accuracy class active energy according to IEC 62053-22 Other
Accuracy class reactive energy according to IEC 62053-23 N/A
Ampere meter true
Colour White
Degree of protection (IP), front side IP20
Depth 46.6mm
Dim (L x W x H) 63 x 41.94 x 46.20 mm
Display None
Display resolution (horizontal) N/A
Display resolution (vertical) N/A
Effective power measurement device true
Frequency meter true
Height 46.20mm
Input Current 100A
Length 63mm
Measuring range for frequency 1 - 400Hz
Number of Analogue Inputs N/A
Number of Analogue Outputs N/A
Number of current measurement inputs 1
Number of Digital Inputs N/A
Number of Digital Outputs N/A
Number of Ethernet connections N/A
Number of voltage measurement inputs 1
Pulse counter false
Reactive power meter true
Remote display N/A
Sampling frequency 11000Hz
Supply voltage DC 24 - 24V
Supporting protocol for IEC 61850 Ethernet N/A
Supporting protocol for Modbus true
Supporting protocol for OPC UA PubSub N/A
Supporting protocol for other bus systems false
Supporting protocol for PROFIBUS N/A
Supporting protocol for PROFINET IO false
Voltage type (supply voltage) DC
Voltmeter true
Web server with HTTPS transfer protocol false
Width 41.94mm