Finder 48.P8.7.012.0050 Crossbar Switch 12V DC 10A 2 CO DIN Rail Relay
Image Representative of Range
MPN
48.P8.7.012.0050
Brand
Finder
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
26 in stock, despatched in 4 working days
The Finder 48.P8.7.012.0050 is a crossbar switch suitable for switching applications requiring a 12 V DC voltage and handling up to 10 A. It features two change-overs, making it ideal for use in interface relay systems where reliable signal transmission is needed. This component is commonly used in electronic automation systems and control panels.
Type Crossbar switch
Connection Connector
Contact Type 2 change-overs
Depth 75mm
Dim (W x H x D) 15.8 x 95.5 x 75 mm
Height 95.5mm
IP Rating IP20
Nominal Voltage 12V DC
Switching current (max.) 10A
Width 15.8mm