Faithfull FAIZ19024 TCT Circular Saw Blade 190 x 16mm x 24T POS
MPN
FAIZ19024
100 in stock, despatched in 4 working days
Faithfull Professional TCT Circular Saw Blade with 7mm Tungsten Carbide Tipped teeth to ensure a long working life and accuracy of cut. Each blade has laser cut expansion slots to improve their performance by reducing heat build up.
Application: Fast Rip.
Blade Diameter: 190mm.
Bore: 16mm.
Teeth: 24.
Rake: POS.
Type Blade
Bore/Bush 16mm
Diameter 190mm
Kerf 2.5mm