Faithfull FAIWBCT115S Flat Twist Knot Wire Brush 115 x 12mm M14x2 Bore
MPN
FAIWBCT115S
Available to back orderPlease contact us for lead time
The Faithfull Flat Twist Knot Wire Brush is compatible with 115mm (4.1/2in) angle grinders with a M14 x 2 mount. Twist knot brushes are suitable for the removal of slag, rust, scale or even dried cement. Perfect for use on stainless steel. Standard wire brushes when used on stainless steel can contaminate and cause the material to rust.
Conforms to ISO 9001, DIN EN 1083-1 and 2.
Specification:
Diameter: 115 x 12mm face
Thread: M14 x 2
Wire: Twist Knot Stainless Steel Grade 304, 0.35mm
Type Wheel
Material Stainless steel
Diameter 115mm
Max rpm 12500
Thread M14 x 2
Wire Size 0.35mm