Faithfull FAI1003M Metal Cut Off Disc 100 x 3.2 x 16mm
MPN
FAI1003M
Brand
Faithfull
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Metal Cutting Discs are manufactured using Aluminium Oxide abrasive grit with fibreglass reinforcing and resin bonded to provide both safety and optimum cutting performance. Discs with a 1.2mm thickness permit fine cutting where necessary on stainless steel and high grade metals.
Manufactured to EN 12413 standard.
SAFETY TIPS
Read the manufacturer's instructions carefully
Wear goggles to guard against flying chips or dust
Inspect the condition of the wheel frequently
Adjust the guard to deflect sparks and dust
Maintain the revs and let the wheel do the work
1 x Faithfull Metal Cut Off Disc 100 x 3.2 x 16mm
Type Cutting Discs
Diameter 100mm
Bore Size 16mm
Quantity 1
Bore (mm) 16
Max RPM / m/s 15300 / 80
Thickness 3.2mm