Europa Components EUBLM6B30 Double Pole RCBO 6kA 30mA B Curve 6A
MPN
EUBLM6B30
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
This 6A 2-pole RCBO is a combination of MCB + RCD. The unit has a rated residual operating current of 30mA, a rated short circuit capacity of 6kA and a B Characteristic curve. Designed for DIN rail mounting in consumer units and three phase distribution boards, and will also retrofit in a consumer unit when the extra protection of an RCCB is required.
  • Overcurrent and earth fault current protection
  • May be locked using the locker and padlock 28-4378 and 28-4379 (not supplied)
  • CE, SEMKO, EN 61009
Type RCBO
Tripping Characteristics B curve
Current Ratng 6A
Poles 2
Voltage Rating 240V