Erg JSC4-16-GO 16 Pole Changeover Switch
MPN
JSC4-16-GO
Brand
Erg
Order Code
Discontinued
A 16-pole change over programming jumper switch from Erg. This is a switchable jumper on a 2.54mm mounting pitch which securely switches PCB track signals with a positive contact action.
  • Provides an alternative to jumpers without the need for parking pins, or exposed bare pins
  • Available in On/Off, changeover or centre-off options
  • Gold over nickel plated phosphor bronze contacts
  • Suitable for use on hand or flow soldered and washed PCBs
  • Tight pin fit prevents any wicking
  • Drop in replacement for jumpers
  • Secured in on or off setting
  • Contact current 1A
  • Contact voltage 100V
Type Jumper switch
Circuit 16PCO
Current Rating 5A
Action Changeover
Illumination Colour(s) Yellow
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 80-0422
Q. 16 pole changeover switch break before make? How operated?