Encitech 1060-0135-04 DCMR37-ULP D-Sub Housing 37 Pins solid metal 90°
MPN
Brand
Encitech
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Sweden
Discontinued
The Encitech DCMR37-ULP 1060-0135-04 D-SUB housing is a robust, solid metal enclosure featuring 37 pins and a 90° angle in a silver finish. It is designed for secure and reliable connections in industrial and electronic applications. This D-SUB housing is ideal for protecting D-sub connectors and ensuring durability in harsh environments.
Type D-SUB housing
Orientation 1
Number of Contacts 37
Material Solid metal
Cable diameter (details) 16.50mm
Colour Silver
Height 40.9mm
Industrial packaging Yes
Length 89.7mm
Misc Attribute DCMR37-ULP
Temperature Range -25°C to +90°C
Width 15.8mm