Eltako 61200430 EGS61Z-230V Impulse Changeover Switch 230V 16A Flush Mount
MPN
Brand
Eltako
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (39)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The Eltako EGS61Z-230V is an impulse changeover switch designed for flush mounting, perfect for controlling roller shutters or blinds. It operates at 230 V and can handle a current of up to 16 A. Typical applications include residential or commercial settings requiring efficient and reliable shutter actuation.
Type Impulse changeover switch
Contact Type 2 makers
Depth 32mm
Misc Attribute EGS61Z-230V
Mounting Type Flush mount
Operating Voltage 230V
Switching current (max.) 16A
Switching voltage (max.) 230V AC