Eltako 21310930 Impulse Switch DIN Rail XS12-310-230V 15A 3600W
MPN
Brand
Eltako
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (39)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Eltako manufactures the XS12-310-230V impulse changeover switch, designed for DIN rail mounting. This remote switch supports up to 230 V and 15 A, with a power capacity of 3600 W, providing reliable surge protection. It is typically used in applications requiring efficient control and protection from power surges.
Type Impulse changeover switch
Depth 55mm
Max. switching capacity 3600W
Misc Attribute XS12-310-230V
Mounting Type DIN rail
Operating Voltage 230V
Switching current (max.) 15A
Switching voltage (max.) 230V AC