Eltako 21200011 S12-200-12V Impulse Switch DIN Rail 12V 10A 2300W
MPN
Brand
Eltako
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (39)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
Eltako manufactures the Impulse changeover switch S12-200-12V, featuring a surge current relay with a capacity of 10 A and 2300 W at 12 V. This device is designed for DIN rail mounting, providing reliable surge protection in electrical installations. Common applications include remote switching and pulse control in residential and commercial settings.
Type Impulse changeover switch
Contact Type 2 makers
Depth 55mm
Max. switching capacity 2300W
Misc Attribute S12-200-12V
Mounting Type DIN rail
Operating Voltage 12V
Switching current (max.) 10A
Switching voltage (max.) 250V AC