Eltako 21100011 S12-100-12V Electromechanical Switch 12V 10A Manual Actuation
MPN
Brand
Eltako
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (39)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
40 in stock, despatched in 4 working days
The Eltako S12-100-12V is an impulse changeover switch compatible with DIN rail installations. With a capacity of 10 A and 2300 W, this versatile surge protection switch operates on a 12 V power supply. Typical applications include remote switching and surge current relay functions in electrical systems.
Type Impulse changeover switch
Contact Type 1 maker
Max. switching capacity 2300W
Misc Attribute S12-100-12V
Mounting Type DIN rail
Operating Voltage 12V
Switching current (max.) 10A
Switching voltage (max.) 230V AC