econ connect SCS20AA3 SIL Socket 1 row 20 pins precision 1pc
Image Representative of Range
MPN
SCS20AA3
Brand
econ connect
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (18)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
177 in stock, despatched in 4 working days
Type Receptacles (precision)
Number of Positions 20
Pitch 2.54mm
Row Spacing N/A
Case Material Polyester
Colour Black
Connection Print
Contact Material Copper alloy
Contact surface Tin plated
Dim (L x W x H) 50.80 x 7.43 x 2.54 mm
Height 2.54mm
Industrial packaging No
Length 50.80mm
Max. temperature +105°C
Min. temperature -40°C
Nominal Current 3A
Nominal current - rounded value 3A
Nominal Voltage 60V
Number of Rows 1
Orientation Perpendicular (to the PCB)
Pin length (PCB) 2.80mm
Pin Ø 0.60mm
Pin shape Circular
Pins per row 20
Separable No
Width 7.43mm