Eaton 277247 DILM32-10 Electrical Contactor 3 poles 15 kW 1pc
Image Representative of Range
MPN
277247
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
Eaton's DILM32-10(24V50HZ) electrical contactor is designed for managing circuits up to 15 kW. It features three poles and operates on a 24V 50Hz input. Typically used in motor control and industrial automation applications.
Type Electrical contactor
Auxiliary contact type 1 maker
Connection Screws
Contact Type 3 makers
Control voltage (max.) 24V AC
Control voltage range 24 V AC (max)
Depth 97mm
Height 85mm
Misc Attribute DILM32-10(24V50HZ)
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Pins 3-pin
Operating voltage AC 50 Hz 24-690V
Operating voltage AC 60 Hz 24-690V
Power 15kW
Rated control supply voltage AC 50 Hz 24-24V
Rated control supply voltage AC 60 Hz 0-0V
Rated control supply voltage DC 0-0V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 32A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15A
Rated operation power at AC-3, 400 V 15kW
Rated operation power at AC-4, 400 V 7kW
Rated operation power NEMA 14.9kW
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC
Width 45mm