Eaton 248856 Z-SCH230/63-40 Remote switch 230 V 63 A max 4 makers
MPN
248856/
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (18)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Colour White
Connection Screw terminal
Contact Material Cadmium free (Ag-alloy)
Contact Type 4 makers
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 52.50 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 7740W
Max. load fluorescent lamp 4060VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 8120VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 2668VA
Misc Attribute Z-SCH230/63-40
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 4
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 63A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 63A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 52.50mm