Eaton 248854 Z-SCH230/40-31 Remote Switch 230V 40A 1 breaker
MPN
248854
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
Eaton's Z-SCH230/40-31 is a remote switch designed for nominal voltages of 230 V to 240 V. It supports a maximum switching current of 40 A and integrates one relay and one breaker. Ideal for industrial applications, this relay module ensures reliable remote operation and control.
Type Remote switch
Additional equipment possible TRUE
Built-in depth 60mm
Degree of protection (IP) IP40
Dim (L x W x H) 60 x 52.50 x 87.50 mm
Height 87.50mm
IP Rating IP40
Length 60mm
Max. incandescent lamp load 5520W
Max. load fluorescent lamp 2610VA
Max. load fluorescent lamp (Duo circuit) 5336VA
Max. load fluorescent lamp (parallel compensated) 2088VA
Misc Attribute Z-SCH230/40-31
Number of contacts as normally closed contact 1
Number of contacts as normally open contact 3
Rated excitation voltage 195.5-253V
Rated operating voltage 440-440V
Rated operation current 40A
Slider for hand switch FALSE
Switching current (max.) 40A
Switching voltage (max.) 440V AC
Voltage type (excitation voltage) AC
Voltage type (operating voltage) AC
Width 52.50mm